Czy ogrzewać dom za pomocą kominka?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby zaprojektować efektywny system grzewczy w naszym domu. Wiele zależy od tego, jak duży jest to budynek, a także czy ma on projekt parterowy, czy posiada piętro lub poddasze użytkowe. W niektórych przypadkach kominek może sprawdzić się, jako jedyny sposób ogrzewania budynku, trzeba jednak zainstalować go w określony sposób. Wybierając kominki z Norwegii, czyli jedne z bardziej popularnych kominków w Polsce, powinniśmy odwiedzić jeden ze stacjonarnych salonów sprzedaży, który znajduje się chociażby w takim mieście jak Kraków. Kominki są tutaj odpowiednio wyeksponowane, można więc przyjrzeć się im na żywo i łatwiej oszacować, jakie rozwiązanie najbardziej nas interesuje.

 

W jakich przypadkach kominek ogrzeje cały dom?

 

Kominek, jako jedyny sposób ogrzewania budynku, może się sprawdzić w niewielkich budynkach, czyli takich, których metraż nie jest zbyt duży, a plan najlepiej, aby był parterowy. Wówczas można po całym domu rozprowadzić specjalny system rur nawiewowych, które będą rozprowadzać ciepło wyprodukowane przez kominek do po całym budynku. W wielu przypadkach wykonuje się także całą instalację kominka wraz z jego podłączeniem do płaszcza wodnego, a więc kaloryferów umieszczonych w różnych pomieszczeniach w domu. Wówczas kominek staje się naszym centralnym piecem, w którym spalamy określony rodzaj paliwa. Podczas kupna możemy zadecydować, jakiego rodzaju kominek interesuje nas najbardziej.

 

fot: https://kominkiznorwegii.com/oferta/kominki-gazowe/faber/faber-aspect-premium-st-l/

 

Warto jednak wiedzieć, że w większych budynkach kominek zazwyczaj stanowi alternatywne bądź dodatkowe źródło ciepła, co oznacza, że można nim dogrzać na przykład obszerny salon. W przypadku dużego metrażu ogrzewanie samym kominkiem mogłoby być mało efektywne lub też uciążliwe. Pamiętajmy też o tym, że w przypadku kominków opalanych drewnem nie możemy mówić o żadnej automatyce pracy takiego kominka, gdyż opał trzeba dorzucać na bieżąco. Inaczej jest w przypadku kominków gazowych, których pracą można sterować.