Walce oraz wałki – dlaczego ich praca jest tak ważna?

Mogą stanowić jeden z trybów umożliwiających pracę maszyny. Często są też stosowane jako rolki transportujące materiał, czy to ten, który będzie wykorzystywany do produkcji czy też już gotowy produkt. Wałki oraz walce są prostymi elementami, których funkcja w praktyce jest jednak szalenie istotna.

Ze względu na fakt, że pozostają one w ciągłym ruchu- są one narażone na szybsze zużywanie się. Na szczęście, bardzo często okazuje się, że tak naprawdę nie ma konieczności za każdym razem kupowania nowych części. Standardem jest przeprowadzana przez wyspecjalizowane w tym kierunku firmy naprawa walców oraz ich regeneracja. Takie zabiegi są konieczne do przeprowadzenia w momencie, kiedy ulegną awarii, maszyna staje i trzeba pogodzić się z faktem, że bez naprawy raczej nie ruszy. Takim sytuacjom można jednak zapobiegać, na przykład planując w regularnych odstępach czasowych stosowne przeglądy.

 

Dlaczego takie przeglądy mają sens?

 

Przede wszystkim służą one temu, aby w porę wychwytywać zły stan techniczny wszystkich elementów maszyny. Wykonując oględziny, a także specjalistyczne badania- takie jak pomiar zużycia elementu- można ocenić, czy konieczne jest zaplanowanie naprawy. W ten sposób możemy tak zorganizować pracę na hali, aby ta naprawa nie powodowała w żadnym przypadku strat dla firmy. Jeśli więc otrzymamy taką informację o tym, że dany element trzeba wymienić, na pewno konieczne będzie jego zdemontowanie. Wiele firm oferuje także wyważanie statyczne oraz dynamiczne. Wałek lub też walec zostaje przetransportowany do firmy, która będzie miała się nim zająć, zaczynając od jego oczyszczenia i usunięcia starej powłoki tak, aby dostać się do rdzenia.

 

Nakładamy powłokę i szlifujemy

 

Ważnym elementem całego procesu jest dobranie odpowiedniej mieszanki, która zostanie pokryty walec. Jeśli wcześniej zastosowane rozwiązanie dobrze sprawdziło się w praktyce- można nałożyć mieszankę o identycznym składzie. Na tym etapie możemy jednak dokonać pewnych modyfikacji- na przykład możemy zażyczyć sobie mieszankę o określonej twardości lub też taką, która będzie posiadała pewne dodatkowe właściwości. Takie ulepszenie może usprawnić pracę tego elementu, a co za tym idzie- podnieść wydajność produkcji. Warto poradzić się doświadczonego specjalisty, co do tego, jaka jego zdaniem mieszanka byłaby najbardziej odpowiednia pod kątem przeznaczenia wałka lub walca. Końcowym elementem całego procesu jest szlifowanie powierzchni walca, a następnie jego transport na miejsce i ponowny montaż, wraz ze sprawdzeniem, czy działa on poprawnie.

https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/przeglady-i-naprawa-walcow/