Czy tablice kredowe to już przeżytek?

Tablice od dziesiątek czy nawet setek lat służą ludzkości, jako miejsce do wyrażania swoich emocji (sztuka), zapisywania notatek, czy po prostu bycia pomocą naukową. Niezależnie od przeznaczenia – nie można im odmówić wielkiej roli w historii. Do niedawna każda szkoła w Polsce i Europie była wyposażona w klasyczną tablicę kredową. Teraz tendencja się zmieniła i częściej można spotkać białe tablice suchościeralne. Obie tablice są magnetyczne, więc można i na nich pisać i przyczepiać magnesami kartki. Co więc sprawiło, że kredowe odpowiedniki przestały być popularne? Czy są już przeżytkiem?

 

Tablice magnetyczne suchościeralne kontra tablice kredowe

 

Najpierw warto wspomnieć o tym, że tablice kredowe mają wiele zalet. Koszt wykonania nie jest specjalnie wysoki, a szkoły zamawiając takie tablice nie musiały inwestować majątku w pomoce naukowe. Sama kreda też nie należy od najdroższych surowców (a w Polsce mamy jej pod dostatkiem). Co więcej, pisanie kredą po tablicy jest zupełnie innym doświadczeniem niż pisanie markerem po idealnie gładkiej powierzchni białej tablicy. Uczące się dziecko w inny sposób trzyma kredę, a ułożenie ręki i większy opór ponoć sprzyja zapamiętywaniu. Nie ma wątpliwości, że tablice kredowe czy korkowe to tradycyjny przyrządy używane w szkołach na całym świecie, lecz niestety ich wykorzystanie na placówkach oświatowych się kończy. Tablice suchościeralne mają po prostu większy potencjał.

 

Wykorzystanie w biurze

 

W biurze nie zależy nam na zapamiętywaniu czy sposobie trzymania kredy. Chcemy szybko i sprawnie zapisać pewne fakty czy zadania. Dodatkowo notacja na białych tablicach jest dużo bardziej przejrzysta i dokładniejsza. Ewentualnie można zakupić tablice korkowe na wymiar lub tablice podwójne. Ten miks obu materiałów sprzyja gromadzeniu informacji i na kartkach, jak i na samej powierzchni przeznaczonej na pisanie markerami. Oprócz tego pozostaje kwestia estetyki i wygody pracy. Kreda niestety pyli i w efekcie wszyscy siedzący w pobliżu są nią umorusani. Kolejnym problemem jest samo czyszczenie tablicy, które wymaga moczenia gąbki. Tablice suchościeralne nie sprawiają problemów z estetyką i ergonomią.

 

Tablice szklane i mobilne – do wyboru, do koloru

 

Dodatkowo tablice suchościeralne występują w przeróżnych rodzajach, kształtach i są wykonane z przeróżnych materiałów. Dla chcących wyjątkowej estetyki urządzenia oferuje się tablice na wymiar ze szkła. Idealnie gładka, kolorowa powierzchnia tablicy idealnie nadaje się do sal konferencyjnych, gdzie odbywają się szkolenia czy wykłady. Istnieje wiele opcji mobilnych, dzięki którym można w prosty sposób przenosić i regulować wysokość tablicy. W końcu nie w każdym pomieszczeniu jest potrzebna tablica na stałe. Czasem wystarczy kupić flipcharty lub tablicę na kółkach, dzięki czemu z łatwością można zmieniać jej położenie. Co więcej, tablice suchościeralne dzięki powszechności występowania nie kosztują zbyt wiele. Już wspaniale prezentujące się tablice szklane można kupić za zaledwie paredziesiąt złotych. Najdroższymi pozostają tablice multimedialne, od których raczej odchodzi się na rzecz ekranów projekcyjnych.