Czym są zagęszczarki?

Głównym zastosowaniem tej maszyny jest takie oddziaływanie na podłoże poprzez wibracje, aby w efekcie uzyskać odpowiednie ubicie powierzchni. Przy tym, może być ona używana na różnych powierzchniach- na ziemi, trawie, piasku, asfalcie lub betonie. Być może, mieliśmy już do czynienia z zagęszczarką lub też widzieliśmy ją na jakimś placu budowy, gdyż jest ona powszechnie wykorzystywana. Swoim kształtem przypomina trochę kosiarkę, z tym, że nie posiada widocznych kół. Zastosowany silnik do zagęszczarki, tak jak i większość tego typu maszyn, jest silnikiem spalinowym, który zasila się paliwem- benzyną lub olejem napędowym.

Zagęszczarki płytowe oraz wibracyjne

Trzeba przyznać, że zagęszczarka jest urządzeniem, którego zastosowanie jest bardziej profesjonalne. Stanowi więc wyposażenie ekip budowlanych, które wykonują zlecenia związane z wykonywaniem nawierzchni. Zagęszczarka sprawdza się też w przypadku konieczności regularnego dbania o spore połacie terenów zielonych, a więc ogrodów. W przypadku zagęszczarki płytowej, jej głównymi elementami są: płyta i silnik. To dzięki zastosowaniu silnika, sama płyta bardzo szybko unosi się i opada odbijając się od podłoża, a co za tym idzie- wytwarzając wibracje, które mocno uklepują nawierzchnię pod płytą. Alternatywę stanowią zagęszczarki, których silnik jest napędzany prądem elektrycznym. Zazwyczaj, nie są jednak tak wydajne jak zagęszczarki spalinowe, ze względu na mniejszą moc i konieczność ciągnięcia kabla do źródła prądu.

Drugim rodzajem zagęszczarek są modele wibracyjne. Posiadają one większą moc, mocniejsze wibracje, ale też znacznie trudniej się je prowadzi. Mogą jednak sięgać głębiej w teren, a co za tym idzie jeszcze efektywniej ubijać ziemię. Ich zastosowanie jest więc już typowo profesjonalne i raczej rzadko spotyka się takie maszyny na prywatnych posesjach. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że taka maszyna nie działa sama- musi być prowadzona. W zależności od modelu zagęszczarki, może to być prowadzenie ręczne, ręczne nawrotne, samoprzesuwne lub kroczące.

Więcej o silnikach można przeczytać w artykule: Rodzaje silników spalinowych