Duża łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka, bez względu na to czy jest to małe pomieszczenie w bloku czy dość spore pomieszczenie w domu jednorodzinnym może zostać urządzona w stylu skandynawskim. Jest on nie tylko piękny, ale także bardzo funkcjonalny i naturalny.

Wygoda, funkcjonalność i naturalność

To podstawowe cechy stylu skandynawskiego w ogóle, bez względu na pomieszczenie, które chcemy zaaranżować. Wygoda i funkcjonalność to te cechy, które są szczególnie cenione przez wiele osób. Brak tu przesadnych elementów dekoracyjnych, a wszystko co się znajduje jest doskonale dobrane i wyważone. Styl skandynawski to także naturalność, gdyż większość mebli wykonana jest z drewna, co sprawia, że meble są nie tylko piękne, ale także bardzo wytrzymałe. Ci, którzy mieli możliwość podziwiać wnętrza skandynawskie wiedzą, że królującą w nich kolorystką jest biel, z dodatkami szarości czy beżu, ewentualnie błękitu. Witrynka biała czy komody drewniane także w bieli lub naturalnym kolorze drewna to wizytówka wnętrz skandynawskich. I koniecznie dużo naturalnego światła, co w przypadku łazienek, szczególnie tych małych, nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia. Co innego, jeśli dysponujemy dużą łazienką we własnym domu. Wówczas można zaprojektować ją w taki sposób, aby dochodziło do niej naturalne światło.

Dodatki

Mając dużą łazienkę możemy pozwolić sobie na nieco więcej fantazji. W przypadku małych pomieszczeń staramy się “upchnąć” w niej wszystkie niezbędne rzeczy, a na ciekawe dodatki zwyczajnie brak miejsca. Gdy dysponujemy nieco większą powierzchnią można trochę zaszaleć. W jaki sposób? Obok niezbędnych rzeczy jak pralka czy umywalka możemy pozwolić sobie także na wstawienie mebli. Meble skandynawskie do łazienki nie mogą negatywnie wpływać na jej funkcjonalność, dlatego bardzo często są to niewielkie szafki, także szafki pod umywalki. Oczywiście drewniane lub w kolorze drewna. W aranżacji łazienki warto rozważyć zastosowanie specjalnych płytek, które z wyglądu imitują drewno, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w naszej wyjątkowej aranżacji. Dobór mebli i dodatków zależy w dużym stopniu od kolorystyki ścian, jeśli dominuje biel, wówczas meble czy ceramika łazienkowa mogą ożywić wnętrze i nadać mu wyjątkowy charakter. Doskonale sprawdzi się naturalny kolor drewna, a także błękit i zieleń, które można wykorzystać np. w wyborze odpowiednich tekstyliów łazienkowych. Dużego uroku pomieszczeniom skandynawskim dodać mogą również elementy, takie jak wiklinowe kosze, drewniane pudełka, płócienne pojemniki czy ceramiczne lub drewniane ozdoby.