Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? – dom jednorodzinny

XXI wiek przyniósł niesamowicie szybki rozwój nowych technologii w ogrzewnictwie i klimatyzacji. Podobne postępy poczyniono w budownictwie, gdzie dzięki bardzo dobremu zaizolowaniu budynków i wentylacji mechanicznej minimalizuje się straty ciepła. Warunkiem sprawnego działania takiej instalacji jest przede wszystkim klasa energetyczna (dom pasywny lub energooszczędny). W takich domach straty cieplne największe są przez wentylację.

Dzięki zastosowaniu rekuperatora (a w nim wymiennika ciepła) zabiera się energię cieplną powietrzu zużytemu i oddaje się do powietrza świeżego, które napływa do pomieszczeń.  Zobaczcie, ile kosztuje wentylacja mechaniczna z rekuperacją. 

Koszty inwestycyjne – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła 

Pierwszym podstawowym kosztem będzie wykonanie projektu. Jest to koszt rzędu paruset złotych (400-600 zł). Drugim kosztem jest zakup całego sprzętu – rekuperatora i innych potrzebnych urządzeń. Rekuperator można kupić już za 3 tys. złotych, ale występują także urządzenia za 15 tys. Czym się różnią? Z punktu widzenia oszczędności energii liczy się wydajność odzysku ciepła. Urządzenia z dolnej półki odzyskają 40-60 procent, za to topowe rekuperatory nawet 90 procent! Ważnym aspektem jest zautomatyzowanie całego systemu. Centrala komputerowa może praktycznie sama, bez naszej asysty kontrolować warunki panujące w domu. Dzięki specjalnym czujnikom jest w stanie dopasować pracę rekuperatora i całej instalacji. Pozostaje jeszcze kwestia zakupu kanałów wentylacyjnych, złączek, kratek i wszelkich innych niezbędnych elementów całej konstrukcji. 

Średnio koszt wentylacji dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych to około 10 tys. złotych. 

Wentylacja grawitacyjna i kominy 

Tradycyjne budownictwo nie było zbyt szczelne. Każdy z nas miał do czynienia z nieszczelnymi oknami czy drzwiami, a wiatr hulał po całym domu. Wtedy także budowano kominy – wszystko po to żeby w prosty sposób pozbywać się zużytego powietrza, które było wypychane przez chłodne, świeże powietrze. W nowym budownictwie komin jest po prostu niepotrzebny – domy energooszczędne są przecież szczelne i nie chcemy jednej wielkiej nieszczelności w postaci szerokiego przewodu. Co ciekawe, wykonanie wszelkich kominów i przewodów wentylacyjnych w klasyczny sposób to koszt przekraczający nawet 10 tys. złotych! Dlatego ważne jest podjęcie decyzji o wentylacji jeszcze przed rozpoczęciem budowy. 

Korzyści 

Szczelny, energooszczędny dom to miejsce, w którym człowiek chce przebywać. Zautomatyzowana wentylacja zapewnia stały napływ świeżego powietrza. Nie musimy się martwić o wietrzenie mieszkania czy nadmiar wilgoci. To po prostu działa. W Polsce borykamy się z problemem smogu, a wentylacja mechaniczna wyposażona jest w filtry, dzięki którym do naszych płuc nie dostanie się szkodliwy pył. Rekuperacja rzadko się psuje, koszty eksploatacyjne to około 200 zł rocznie (serwis, wymiana filtrów). 

Gdy zdecydujemy się na energooszczędny dom z wentylacją mechaniczną, to możemy być pewni, że rachunki za ogrzewanie przestaną nas martwić!