Projektowanie budynków to zadanie dla wybranych

Wielu osobom, które nie są związane bądź też zainteresowane tym, na czym naprawdę polega zawód architekta wydaje się, że ceny usług profesjonalnych pracowni projektowych są bardzo wygórowane. Wydaje im się, że zaprojektowanie budynku w nowoczesnym programie projektowym to żadna filozofia i wystarczy poświecić nieco czasu na to, aby poznać program do projektowania czy tworzenia wizualizacji i już można samemu tworzyć takie cuda.

Nic bardziej mylnego. Programy, które dziś powszechnie wykosztują pracownie projektowe to jedynie narzędzia, które pozwalają architektom i konstruktorom przekształcać ich wiedzę oraz doświadczenie w konkretny obiekt. Projektowanie budynków to bardzo złożony proces techniczny, połączony z elementami sztuki, który wymaga ogromnej wiedzy ale też i odrobiny talentu. Wbrew obiegowej opinii, nie każdy może więc tworzyć projekty, nawet jeśli biegle obsługuje AutoCad czy Revit. Projektowanie budynków to bowiem wielopłaszczyznowa koncepcja i każdy, kto choć trochę zna tę branżę dobrze wie, że projektowanie domów rządzi się zupełnie innymi prawami aniżeli na przykład projekty hoteli. I już naprawdę drugorzędną sprawą są odmienne regulacje w prawie budowlanym.

Liczą się przede wszystkim takie elementy, jak poziom i czas nasłonecznienia, zacienianie innych budynków, ogólny ład przestrzenny otoczenia, plany przestrzenne, funkcja budynku, budżet inwestora i wiele jeszcze innych. Dlatego właśnie wrysowywanie odpowiednich już elementów, które wynikają z tych uwarunkowań, w konkretnym programie projektowym, to rzeczywiście nie jest problem.

Ważne jest natomiast to co i dlaczego wrysowujemy i jak sama koncepcja architektoniczna będzie współgrać z rozwiązaniami branżowymi. Bo konkretny budynek to nie tylko obiekt w sensie przestrzennym, ale też szereg składowych – instalacje wodna i kanalizacyjna, wentylacja, c.o., które trzeba wspólnie poukładać tak, aby pasowały do obiektu i tworzyły z nim spójną całość.