Punkty centralne aranżacji wnętrz

Każdy architekt wnętrz, który rozpoczyna pracę z daną przestrzenią nie tylko stara się poznać jej użytkowników ich gusty oraz potrzeby, nie tylko poszukuje stylu, który będzie dla nich odpowiedni. Dobry projektant wnętrz poszukuje także punktów centralnych, które staną się osią całej aranżacji. To właśnie prawidłowy wybór tych punktów jest tym, co tworzy aranżację, uzupełnienie jej o odpowiednie elementy dekoracyjne, sprawia, że pomieszczenia, które aranżuje projektant wnętrz stają się niepowtarzalne i we właściwy dla nich sposób zachwycające.

Punktów centralnych można poszukać samem, można też zdać się na pomoc profesjonalistów z – Dom Art. Punkty centralne mogą przybierać różne formy, jedne z nich można stworzyć, inne już istnieją należy jedynie dostrzec. Punktem centralnym powinno być to, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności zaraz po wejściu do pomieszczenia. Wokół takiego punktu budowana jest dalsza aranżacja pokoju. Punktami centralnymi mogą być:

 

  1. Meble i sprzęty – to elementy aranżacji, którymi można dowolnie manipulować wybierając mebel, który współgra z ogólnym zamysłem. Najczęściej jako punkty centralne wybierane są meble charakterystyczne dla danego pomieszczenia: w kuchni będzie to stół, w sypialni łóżko, a w łazience – wanna, w salonie takim punktem – sprzętem może być telewizor.
  2. Grafiki i obrazy, wzory, kolory i faktury – jeśli wnętrze nie posiada naturalnych punktów centralnych można jest stworzyć poprzez umieszczenie dużych grafik na ścianach, stworzenie ściany o innej niż pozostałe fakturze czy kolorze. Wszystkie te zabiegi przykuwają wzrok wchodzących i stanowią punkt centralny wokół, którego budowana jest aranżacja.
  3. Punkty architektoniczne – to naturalne punkty centralne pomieszczeń, które przykuwają wzrok wchodzącego. Takim elementem może być na przykład kominek, skos dachu, wnęka w ścianie czy wykusze okienne.
  4. Widok z okna – jeśli za oknem pomieszczenia rozciąga się zachwycający widok, to właśnie on powinien stać się osiom całej aranżacji. Wówczas architekt wnętrz będzie dążył do tego, aby wyeksponować okno oraz widoczny za nim horyzont. W takiej sytuacji wnętrze powinno stanowić rodzaj oprawy – jest istotne, ale nie najważniejsze. Bezcelowe jest odwracanie uwagi wchodzącego od pięknego widoku za oknem, bowiem i tak ostatecznie to on stanie się najważniejszym, przykuwającym wzrok elementem pokoju. Próba przyciągnięcia uwagi odbiorców do czegoś innego może sprawić wrażenie nienaturalnej i w pewien sposób przesadzonej.