Wnętrza z kominkiem

Kominki od wieków towarzyszom ludziom w domach. Już od najdawniejszych czasów paleniska ogrzewały domowe izby. Przez wieki nabrały one innego charakteru, stały się nie tylko funkcjonalny, ale także ozdobnym elementem mieszkania. W XX wieku, gdy pojawiło się ogrzewanie centralne kominki przestał być niezbędnym elementem pomieszczenia i zaczęły kojarzyć się z elementem luksusowych wnętrz.

Obecnie coraz częściej znów są one częściom projektów domu. Współczesne kominki różnią się jednak o tych, które w XIX wieku pojawiały się w domach. Dzisiejsze kominki nie muszą być już otwarte. Coraz częściej można spotkać kominki z szybami, które zabezpieczają pomieszczenia przed dymem z palenisk. Spotyka się także kominki gazowe, gdzie nie występuje problem z popiołem ani problem gdzie przetrzymywać drewno na opał. Są także kominki elektryczne, które jedynie imitują ogień paleniska. Wiele różnorodnych rodzajów tego elementu grzewczego pomieszczeń można znaleźć na – kominki Jotul.

Kominek może stanowić zarówno centralny punkt aranżacji pomieszczenia, jak to ma miejsce często w salonach, gdzie obok kominka umieszczane są sofy, fotele czy kanapy i stoliki kawowe. Na kominku ustawiane są pamiątki rodzinne, puchary oraz ramki ze zdjęciami, czyli takie elementy, które chce się jednocześnie wyeksponować. Często można znaleźć także aranżacje, w których nad kominkiem znajduje się także telewizor. Tym samym salon staje się także pokojem wypoczynkowym.

Kominki świetnie sprawdzają się także w sypialniach, ich ciepło i blask doskonale współgra z charakterem wnętrza, którego zadaniem jest tworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku. W sypialni najczęściej centralnym punktem aranżacji jest łóżko, dlatego kominek stanowi akcent uzupełniający to pomieszczenie.

Kominki w wielu przypadkach kojarzą się z wnętrzami ww stylu klasycznym. Jednak kominki o nowoczesnym designie świetnie wyglądają także we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych, angielskich czy prowansalskich. Odpowiednio zaaranżowany kominek może znaleźć się w aranżacji w każdym stylu i wszędzie będzie prezentował się doskonale.

Wnętrza z kominkami nie stanowią już relikty przeszłości, czy dobra luksusowego. Także nowoczesne, otwarte przestrzenie loftów to także pomieszczenia, w których kominki świetnie się sprawdzają. Wnętrza z kominkami przeżywają aktualnie drugą młodość, a duży wybór różnego typu kominków w różnorodnych stylach, sprawiają, że kominek można zaprojektować w zasadzie w każdej przestrzeni i zawsze będzie się dobrze prezentował.