Keramzyt w roli materiału ocieplającego

Wśród najpopularniejszych materiałów, które służą do ocieplania budynków znajdziemy styropian, wełnę mineralną oraz piankę PUR. Dla niektórych inwestorów prawdziwym zaskoczeniem może więc być to, że to keramzyt może równie dobrze sprawdzić się w roli materiału ocieplającego ściany. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to kruszywo sypkie, lekkie, bardzo porowate, które pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów współczynnika przenikania ciepła. O skutecznej izolacji termicznej można mówić w momencie zastosowania worków keramzytu o wymiarze 17 cm grubości w jednej lub w dwóch warstwach ułożonych na przemian tak, aby nie powstawały mostki cieplne.

Odpowiednio wykonane ocieplenie keramzytem

To, jaka powinna być grubość warstwy ocieplenia zależy też w dużej mierze od tego, w jakiej strefie przemarzania gruntu znajduje się budynek. Można oszacować, że na 1m2 izolacji muru konieczne będzie wykorzystanie 3 worków, których grubość to 17 cm. Izolacja keramzytem o takiej grubości odpowiada około 7 cm grubości ocieplenia wykonywanego z wykorzystaniem styropianu. Keramzyt w formie workowanej w większej ilości można zamówić ze strony https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-w-gruncie/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/ pamiętając o stosownym zapasie tego kruszcu. Poszczególne warstwy ocieplenia powinny być wykonywanie naprzemiennie.

Wykonując tego rodzaju ocieplenie ścian powinniśmy podążać według następującej instrukcji:

– W praktyce, ocieplanie keramzytem należy rozpocząć od wykopania obudowy wzdłuż ścian fundamentowych. Trzeba uwzględnić szerokość pożądanej warstwy ocieplenia, które chcemy wykonać. Dzięki obudowie worki będą ustabilizowane i nie będą się przesuwać.

– Następnym krokiem będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian.

– Na tym etapie można już układać warstwy ocieplenia, a potem możemy wykonać podsypkę pod następną warstwę, jeśli taką planujemy układać. Po jej ułożeniu całość trzeba wyrównać, a następnie wykonać opaskę betonową.