Zamawianie odpowiedniego projektu

Przy wszelkich zmianach budowlanych lub stawianiu nowych obiektów przepisy zawsze wymagają sporządzenia i przedstawienia odpowiednich projektów architektonicznych. Oczywiście muszą być one ściśle dopasowane do danej sytuacji. Jeżeli ma nastąpić wstawienie ścian, to oczywiście nie potrzeba dokumentu porównywalnego wielkością do takich jak projekty hotelu – wystarczy tylko objąć odpowiedni obszar.

Sam architekt powinien o tym doskonale wiedzieć. Dlatego na zlecającym spoczywa przede wszystkim obowiązek wyboru odpowiedniego projektanta. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę fakt, że jest to zawód mający coś z artyzmu, a więc nie wszyscy nadają się do planowania każdego obiektu.

Projekty karczmy są inne niż stadionu piłkarskiego czy domku letniskowego. To banalne stwierdzenie, ale w ferworze realizowania kolejnych spraw związanych z budową często potrafi ludziom umykać i potem można natrafić na tak zwane niewypały architektoniczne. Widać to szczególnie w przypadku państwowych inwestycji – projekty domu opieki czy szpitalu rzadko robione są przez osobę z powołaniem, ponieważ wszystko odbywa się na zasadzie przetargu i najniższej ceny. Wracając do tematu, to jedyna, ale jednocześnie bardzo ważna rada, której zdecydowanie należy przestrzegać przy planowaniu zmian lub stawianiu nowego obiektu budowlanego.