Keramzyt – przyjaciel każdego ogrodnika

Keramzyt, jest jednym z kruszyw, które w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystywane są w ogrodnictwie. Jest to materiał, który w sposób szczególny wspomaga hodowlę roślin. Za pomocą zastosowania keramzytu w podłożu ogrodowym, nawet najbardziej wymagający ogrodnicy, będą mogli cieszyć się wspaniałym ogrodem i cudnie rosnącymi roślinami.

Keramzyt jest powszechnie stosowanym materiałem w budownictwie, który uzyskiwany jest z naturalnej gliny. Materiał ten bardzo często używany jest w ogrodnictwie. Wykorzystuje się go jako podłoże, albo uzupełnienie gruntu pod uprawę roślin. W celu znalezienia idealnego rozwiązania, które umożliwi zapewnienie doskonałych do wzrostu i rozwoju roślin warunków, należy zapoznać się z podstawowymi właściwościami keramzytu, który stosowany jest w ogrodnictwie.

Keramzyt zmieszany z gruntem, można stosować również, jako formę dopełnienia naturalnego podłoża. Można układać go również warstwami, tworząc naprzemienne warstwy z glebą albo układać go na jej powierzchni. Keramzyt, który umieszczony jest pod warstwą gleby, umożliwia jej spulchnienie i dodatkowo pozytywnie wpływa na nawodnienie i oddychanie systemu korzeniowego roślin. Ponadto keramzyt zabezpiecza korzenie przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci. Zmiksowanie keramzytu ze spoistą glebą, umożliwia dużo łatwiejszy rozwój korzeni i wzrost roślin.

Keramzyt może być również doskonałą alternatywą dla kory, którą stosuje się najczęściej do obsypywania krzewów i drzew. W korze mogą znajdować się również szkodniki, które w dalszej kolejności atakują rośliny, a dzięki zastosowaniu keramzytu można wyeliminować ten problem. Kolejnym i nie ostatnim atutem keramzytu jest znacznie lepsze zatrzymanie wilgoci w podłożu.

Granulki keramzytowe w naturalnych kolorach brązu, doskonale komponują się z otoczeniem. Ich ułożenie jest niezwykle proste, przez co wymaga jedynie wykonania małych zagłębień wokół roślin lub po prostu umieszczenia palisad, celem zabezpieczenia przed wypłukiwaniem. Możliwe jest również zastosowanie keramzytu w uprawach doniczkowych – w takim wypadku warstwy keramzytu mogą spełniać dokładnie identyczne funkcje, jak w przypadku gdyby były umieszczone w glebie. Można również uprawiać rośliny, tylko i wyłącznie w samym granulacie, jednak warto pamiętać, że będzie to wtedy wymagało specjalnego nawożenia.

Keramzyt doskonale sprawdza się również, jako podbudowa pod różnego rodzaju ścieżki ogrodowe. Dzięki jego właściwością drenującym możliwe jest wyeliminowanie podmoknięć.