Rozdzielnica, czyli skrzynka elektryczna- co znajdziemy w jej wnętrzu?

Cała aparatura elektryczna ma na celu umożliwienie wygodnego pobierania prądu w budynku. Jej istotną funkcją jest też zapewnienie bezpieczeństwa poboru energii, co również jest szalenie istotne. Punktem centralnym każdej instalacji jest rozdzielnica. Główny kabel prądowy jest doprowadzany do budynku i wędruje właśnie do rozdzielnicy. To z tego miejsca w kolejnym kroku rozchodzą się kable do wszystkich pomieszczeń- wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli mieć dostęp do energii. Ilość obwodów uzależniona jest od posiadanej przestrzeni, kształtu budynku, a także szacowanego zapotrzebowania na energię.

Najważniejszy punkt całej instalacji

 

W obrębie rozdzielni, a więc skrzynki prądowej mamy coś w rodzaju centrum dowodzenia. Kiedy coś się dzieje, zazwyczaj zaglądamy właśnie do tego miejsca. Jeśli chodzi o fizyczny wygląd takiej skrzynki, dostępna jest ona w kilku wersjach: wpuszczanej w ścianę, natynkowej oraz wolnostojącej. Najlepsze jej ukrycie i zamaskowanie, które cechuje się najwyższą estetyką to wersja, którą można całkowicie schować w ścianie. Jest to też taki typ skrzynki, który wybierany jest zdecydowanie najczęściej. Bowiem na etapie budowy domu można od razu zaplanować i zaprojektować miejsce pod rozdzielnicę, aby potem nie raziła nas ona swoim brakiem estetyki. Wiele modeli rozdzielnic posiada transparentne drzwiczki, co umożliwia wgląd do tablicy bez konieczności każdorazowego otwierania skrzynki. Jest to bardzo pomocne przy regularnym kontrolowaniu stanu licznika umieszczone wewnątrz rozdzielnicy.

 

Co znajdziemy w takiej skrzynce?

 

Otwierając drzwiczki skrzynki zazwyczaj naszym oczom ukazuje się pewna tablica z różnymi przełącznikami. Standardowo, każda rozdzielnica posiada swoje zabezpieczenia nadmiarowoprądowe, a także różnicowoprądowe. Dzięki temu cała instalacja może być chroniona przed przepięciami i sytuacją, kiedy pojawia się zbyt wysokie natężenie prądu, które mogłoby spowodować zapalenie się instalacji. W rozdzielnicy jest miejsce na przekaźniki priorytetowe, programatory, które mają sterować pracą instalacji, a także rozłączniki izolacyjne. Aby mieć wszystko w jednym miejscu w zasięgu ręki, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w takiej skrzynce także licznika poboru energii elektrycznej, a więc elementów aparatury pomiarowej.

 

Korki, bezpieczniki- co warto o nich wiedzieć?

 

Instalacja musi być odpowiednio chroniona przed pojawieniem się zbyt wysokiego napięcia w sieci. Od tego są właśnie bezpieczniki, które standardowo są przypisywane oddzielnie do każdego obwodu i są w estetyczny sposób rozmieszczone na tablicy w skrzynce rozdzielającej. Bezpieczniki mogą mieć różne rodzaje, jednymi z najpopularniejszych są jednak bezpieczniki topikowe. Pod wpływem zbyt wysokiego napięcia w sieci, bezpiecznik ma na celu przerwanie zamkniętego obwodu obiegu energii i wyłączenie prądu, gdyż przy określonym napięciu jeden z jego elementów ulega stopieniu. Bezpieczniki są więc bardzo potrzebnym i ważnym elementem całości.